Úvod » Reprosoustavy » Regálové repro » Q ACOUSTICS Concept 300
Popis & Specifikace
High-End regálová reprosoustava vč.unikátních stojanů.
- Barva: černá, bílá, stříbrná
Regálové reprosoustavy Concept 300 mají nekompromisní high-endovovou senvičovou konstrucí spočívající ze třech vrstev vzájemně spojených gelovou vrstvou, tato konstrukce zabraňuje nežádoucím rezonancím. Mistrně navržený tvar a nové konstrukce podtrhuje dokonalá povrchová úprava která se snoubí z mistrným zvukem, který je velice libozvučný a to bez ztráty detailů v celém jeho spektru. Concept 300 jsou nesmírně elegantní reprosoustavy jejichž součástí jsou i nekompromisní stojany - svým vnějším moderně-luxusním pojetím, ale i svým sametově dospělým zvukovým podáním, které svou dávkou muzikálnosti přináší klidné, nekonfliktní a přesto hluboké hudební zážitky. Zvukový projev je spíše decentně audiofilský, bez efektů, bez dramatu a s klidným nadhledem. Jejich skvostná prostorovost pak ještě umožní postavit je i poměrně daleko od sebe, což se v lecjakém moderním interiéru může hodit. Concept 300 jsou zábavné, příjemné regálové reprosoustavy, nehrající si na analytické studiové stroje, ale nabízející muzikální zážitky, ať už posloucháte pěkně nahlas rockovou pecku, nebo v podvečer v příšeří necháváte bublat uvolněný jazzík. Značce Q Acoustics se úspěšně daří zvyšovat řemeslnou i zvukovou kvalitu produktů s každým novým modelem značky. Nádherně dílensky zpracované regálové reprosoustavy u kterých jsou součástí balení i nekompromisní stojany. Reproduktory se vyrábějí v celkem třech barevných variantách. Nejlépe je přesvědčit se na vlastní oči a uši.
Specification Concept 300 Speaker
Enclosure type : 2 way reflex
Mid/bass driver : 165mm
High frequency unit : 28mm
Frequency response : 55Hz - 30kHz
Nominal impedance : 6ohms
Minimum impedance : 4.7ohms
Sensitivity : 84dB
Stereo Amplifier Powe : r25-200w
Crossover Frequency : 2.5kHz
Effective Volume : 11.4L
Dimensions W/H/D : 220 x 355 x 400mm
Weight : 14.5kg (per speaker)
Carton Dimensions W/H/D : 320 x 500 x 520mm
Packaged Weight : 16.6kg (per speaker)
Concept 300 Tensegrity Stand
Dimensions W/H/D : 492 x 690 x 430mm
Weight : 3.9kg (per stand)
Carton Dimensions W/H/D : 740 x 780 x 460mm
Packaged Weight : 12.3kg (pair)
Anglické Q Acoustics lze stále ještě označit za mladou firmu - na druhou stranu od svého založení v roce 2006 ušla pořádný kus cesty a vydobyla si pevnou pozici na trhu díky elegantním tvarům, příjemnému zvuku a hlavně přívětivým cenovkám svých reprosoustav. Firemní portfolio nově doplnil regálový model Concept 300, navazující na doposud trochu osamocený, výše cenově postavený sloupek Concept 500 a značka je na svou novinku evidentně hodně hrdá.
Už na první pohled je jasné, kdo za Concept 300 stojí - ty hladké, zakulacené a organicky nenásilné linie si jen tak nespletete. Třístovky jsou pak vlastně "zkrácenou" verzí zmíněných pětistovek; z toho lze dovodit, že jsou relativně úzké, zato však relativně hluboké a na poměry regálovek jsou pak i celkem vysoké.
V reálných číslech to znamená, že kabinety s elegantně zaoblenými rohy a hranami váží solidních 14,5 kg při šířce 22 cm, šířce 35,5 cm a hloubce 40 cm. Povrchové provedení pak je opravdu krásné - zajímavé nejenom kontrastním pruhem dýhy u zadní stěny ozvučnice, ale i tím, jak dobře je hluboký lak zpracovaný. Jsou to prostě fešné moderní reprosoustavy.
Čelní stěna hostí dvojici reproduktorů, přičemž koláč toho středobasového se zakusuje do planžety tweeteru a vše je zasazeno bez viditelných šroubů. Planžeta vysokotónového měniče má lehké prohnutí pro zlepšení vyzařovací charakteristiky a blízkost měničů napomáhá celkové integraci. Zadním panelem pak prochází výdech plastového bassreflexového nátrubku a pod ním je instalována deska s dvěma páry fortelných reproterminálů a nad nimi se nachází tři otvory, z nichž dva mohou být spojené kovovým můstkem. Jde o jemné ladění nejvyšších tónů - absence můstku znamená o 0,5 dB méně u tweeteru, můstek v pozici na fotkách je "neutrál" a můstek v pozici mezi prostředním a pravým otvorem 0,5 dB přidá.
Co stojí za pár vět, to je originální podstavec. Nejde jenom o jeho vizuální jinakost, on je za ní totiž i skutečný smysl. Jednak stojí ozvučnice na odpružené základové desce, jednak trojnožka dle tvrzení Q Acoustics vibruje nejméně ze všech koncepcí a tím pádem nejméně ovlivňuje i samotnou ozvučnici. Ocelové nohy stojanu Tensegrity pak zajišťují bezproblémovou stabilitu - vlastně mnohem, ale mnohem jistější, než by jejich vzhled napovídal.
Ozvučnice Concept 300 je vyrobená z MDF profilů - konkrétně ze tří vrstev MDF, oddělených od sebe vrstvou tlumícího gelu. Výrobce to nazývá technologií Dual Gelcore a primárním účelem je potlačení vysokofrekvenčních rezonancí. O ty nízkofrekvenční na druhém konci spektra se stará poměrně bohaté vyztužení systémem Point 2 Point. Výztuhy jsou pak na specifických a měřením zjištěných místech a je jich jen tolik, kolik je prý nutně potřeba, aby kabinety uvnitř nebyly přeplněné a plně se využil pracovní objem 11,4 litru.
O střed a spodek frekvenčního rozsahu se stará 16,5 cm kónický reproduktor s membránou z impregnovaného papíru s ferritovým magnetickým systémem (s konkrétně dvěma magnety a měděným zkratovacím kroužkem, doplněním o indukční kroužky pro kompenzaci magnetických vlastností). Cívka má průměr 3,5 cm.
Nejvyšším tónům je vyhrazena kopulka o průměru 2,8 cm - je tkaná z impregnovaného mikrovlákna. Celý reproduktor je odpružený a izolovaný od vibrací ozvučnic gumovou vrstvičkou. Reproduktor má svou vlastní maličkou pracovní komoru a i tady je zkratovací měděný kroužek.
Concept 300 jsou navrženy jako dvoupásmové s tím, že frekvenční výhybka je nastavena na 2 500 Hz. Výrobce udává frekvenční rozsah 55 - 30 000 Hz (ovšem neudává toleranci), standardní 6 ohmová impedance přiznává propad k hodnotě 4,7 ohm a charakteristická citlivost 84 dB / 2,83 V / m patří k poněkud podprůměrným, což zavdává lehkou pochybnost v tom, že udávaný minimální doporučený výkon zesilovače 25 Wattů bude skutečně stačit.
Q Acoustics Concept 300 jsme poslouchali a společnosti jim dělal třeba napájecí filtr ISOL-8 Substation Integra nebo všestranný Teac NR-7CD, ale k dispozici byl i gramofon EAT Forte S. Propojeno bylo kabeláží z nejvyšších pater katalogu WireWorld a ke srovnání bylo mnoho a mnoho různých reprosoustav - nicméně na stejné sestavě jsme slyšeli třeba Concept 500, ale i NHT C-3, NHT C-4 nebo několikero modelů Magnat - třeba Signature 1105 nebo Humidor.
Přestože jsou Concept 300 regálové, jsou poměrně velké a tak už od nich (nehledě na cenovku) prostě už nějaký bas čekáte - a on tam skutečně je. Trochu nabublanou "No Sanctuary Here" Chrise Jonese ("Vinyl Classics Vol. 2" | 2014 | stereoplay | 3/2014) přehrály Concept 300 s gustem a na poměry čehokoliv regálového a dvoupásmového s opravdu vynikající plností. Přitom nemáte pocit, že je to bas nafouknutý pro efekt - prostě tam je. Je lehce sladší, měkčí a řekněme laskavý, tak jak je u firmy zvykem - na druhou stranu má dobrou definici, tóny jsou oddělené a podané bez napětí a nucenosti. Není to mohutný a hřmící bas, ale je ho dost a je moc příjemný a britsky distingovaný.
Ona příjemná bohatost co do barev a jemná uvolněnost co do stylu prezentace je patrná i ve středním pásmu - třeba na zpěvu Sophie Zelmani v "How It Feels" ("Dali CD Vol. 3" | 2012 | Dali | 280939). Máte pocit, že hlas je až trochu zdůrazněný a dominující, ale je krásně hebký, jemný a velmi, velmi příjemný ve své přirozeně působící vřelosti. Ze zvuku Concept 300 necítíte ani špetku techničnosti; ale ačkoliv to není monitor s takovou tou soustředěnou, pevnou reprodukcí, hlas je nekomplikovaně srozumitelný, bohatý a nadprůměrně velký. Přes onu měkkost a vřelost ve zvuku pak nenalézáte stopy nekonkrétnosti - je to už jednoduše solidní high-end se vším všudy.
Cinkot všemožných činelů v "Hello Dolly" Jerryho Hermana v podání Dutch Swing College Band ("Jazz Masters Vol. 4" | 2017 | STS Digital | STS-6111166) byl pak také příjemně přesvědčivý i s ohledem na cenovku. Tonálně jsou Concept 300 spíše trochu vřelejší a celkově obecně maličko jemnější (byť tweeter působí přímočařeji než středobas), zato ale hladké a naprosto bezkonfliktní, aniž by to znamenalo jednolitý šum místo oddělených cinkutí. Dokonce mají Concept 300 v dané cenové hladině vynikající rozlišení.
Z řečeného jste patrně již pochopili, že ani Concept 300 se nijak nevymykají firemnímu klidnému a lehce plujícímu firemnímu zvukovému ladění - přesto jim nechybí šťavnatost a dynamika a i mnohé perkuse v "Kote Moun Yo?" Markuse Schwartze a Lakou Brooklyn ("System Solution" | 2019 | Nordost) mají solidní život, solidní údernost a plnost. Nemáte pocit, že je to nějaké nezkrotné drama, zvuk Concept 300 vám ani neroztřese okenní tabulky, ale tak nějak samozřejmě a pohodově dýchá a žije ve své plnosti a bohatosti, že si toho v reálu ani nevšimnete.
V Rutterově "Nativity Carol" ("First Sampling" | 1990 | Reference Recordings | RR-S1CD) si zase všimnete, jak neokázale a neefektně nakládají Concept 300 s detaily a nuancemi - jako první totiž poutá pozornost zvuk a hudba jako celek, atmosféra nahrávky a vůbec to skutečně důležité. Celková netechničnost a přirozenost nikam nepostrkují drobné nuance za účelem wow efektu, prostě to všechno tak nějak plyne jako velký a sytý celek - a přitom když se uvolníte vposloucháte, tak bez potíží odlišíte mužskou a ženskou část sboru, zaznamenáte echo velkého kamenného prostoru, ale hlavně - hlavně oceníte tu skvělou integraci všech informací do přesvědčivého, realisticky nezdůrazněného celku, který to nijak nutkavě nedává na obdiv, ale obsahuje spoustu a spoustu vrstev - jako skutečné koncerty.
Pusťte si Stingovu "Englishman in New York" ("Die Perfekte Räumlichkeit" | 2010 | stereoplay | 10/2010) a oceníte i to, že trochu větší zvuk zvládne nekomplikovaně rozprostřít hudební scénu v pravolevém i předozadním směru. V tom pravolevém šířku scény definují ozvučnice, ale opět je to díky celkově opravdu dobré integraci zvuku přehledné a přirozeně působící. Není to takový ten "dvoupásmově-regálově-soustředěný" přednes s až monitorovou přesností - hudba tu spíše dýchá a rozlévá se všude okolo, ale ne v nekonkrétní mase, která by vás zalévala. Prostě jen máte pocit obklopení hudbou.
Každopádně jak už bylo zmíněno, ani Concept 300 neustupují od firemního zvukového charakteru - tak i "Má Vlast" Bedřicha Smetany v podání London Symphony Orchestra na disku pro Bowers&Wilkins zněla velmi hudebně, bylo velmi příjemné ji poslouchat, protože nemáte pocit jakékoliv nedostatečnosti. Hudba pluje, je vstřícná, vřelá a pohodová, můžete hrát potichu i nahlas, ale nakonec patrně stejně skončíte na běžné domácí hlasitosti, kde už všechno funguje a je to příjemné. Je tu takový ten britský nadhled se špetkou vřelosti, který z poslechu Concept 300 dělá dlouhodobě neúnavnou záležitost.
Regálové Q Acoustics Concept 300 jsou rozhodně zajímavé reprosoustavy pro ty, kteří ocení jejich moderní design, kteří ocení jejich naprosto nekonfliktní a přesto technicky fungující zvuk a kteří hlavně nechtějí mít v místnosti přeci jen výraznější masu Concept 500. Protože pokud vám právě velikost nevadí, nabídnou Concept 500 přeci jen plnější a dynamičtější zvuk (z čistě fyzikálních důvodů) za nepříliš velký příplatek. Lze to říct ale i obráceně - Concept 300 jsou totiž ke Concept 500 až překvapivě blízko a to při podstatně menších rozměrech. Celkově pak jsou Q Acoustics Concept 300 muzikální reprosoustavy, které - bez špetky jakéhokoliv negativního přídechu - splňují přesně to, co by luxusní lifestyle měl splňovat. Mají řádnou technickou úroveň, jsou krásně zpracované, vypadají moderně a zvukově možná nejsou zrovna pro audiofily, ale užije si je kdokoliv a na jakékoliv hudbě, pokud jeho cílem bude právě to, že chce fajnově a zábavně poslouchat. Concept 300 mají jednoduše šmrnc...
MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE + WATERFALL
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 60 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, hodně polic s komponenty a několik akustických panelů) byť bez rozsáhlých akustických úprav.
Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici.
Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.
Frekvenční odezva v reálném a vlastně živějším prostoru byla působivě vyrovnaná od 40 Hz až do 20 000 Hz. Patrné je nicméně zdůraznění energie mezi 150 a cca 1 000 Hz, na druhou stranu v celém zmiňovaném rozsahu se reprodukce vejde do běžné tolerance +/- 3 dB. Propad na úrovni 400 Hz jde více na vrub prakticky čtvercovému poslechovému prostoru a jeho akustickým vlastnostem. Není to ideálně vyrovnaný přednes, ale obstojí velmi důstojně i v rámci své cenové hladiny a je rozhodně vyrovnanější, než valná většina konkurence - a nakonec ani pod úhlem neztrácí svou vyrovnanost.
Reprosoustavy se drží nad úrovní 5 ohm, kterým se přibližují mezi cca 150 a 250 Hz, svým chováním jsou to příkladné 6 ohmové reprosoustavy. Sedlo na 45 Hz naznačuje, že právě někam sem je laděný bassreflex. Křivka je pak čistá, prostá nespojitostí a dalších prvků, které by naznačovaly nežádoucí chování kabinetů. Elektrická fáze má kolem 90 Hz celkem znatelný výkyv směrem do záporných hodnot, ale nemělo by to být nic kritického s ohledem na elektroniku vhodnou pro tuto cenovou kategorii reprosoustav.
KLADY
+ vizuální elegance a krásné zpracování
+ příjemně muzikální a pohodový "firemní" zvuk
+ pěkná barevnost
+ dobrý detail
ZÁPORY
- za nějakých 15% navrch můžete mít plnější zvuk Concept 500
Autor: Daniel Březina, hifi-voice