Hi-Fi testy
Co jsou to testy Audio-Video zařízení?
Testy jsou odborným subjektivním vyjádřením recenzenta k danému, testovanému výrobku jenž recenzent porovnává, proměřuje a hodnotí v porovnání s vybranou referenční komponentou dané třídy, kategorie a ceny. Je-li výrobek oceněn recenzentem jako vynikající, vždy toto hodnocení je vztahováno k dané třídě, kategorii a ceně. Nelze tedy srovnávat například TV za 8tis s TV za 20tis či 50tis ať již byla kterákoli jakkoli hodnocena. Pokud by někdo takto srovnával dané televize, porovnával by neporovnatelné a srovnání by bylo zcela zavádějící.
Testy, ať už jsou jaké-koli, mají sloužit pouze jako návod jakou cestou se můžete ubírat a podle jakých kritérií by jste měl/a vybírat.
Testy si nikdy nečiní nárok být jednoznačným vodítkem při výběru a konečné slovo máte vždy vy, nebo´t vy si kupujete daný výrobek, vy jej budete užívat a ne recenzent.
Obecně tedy platí, že co ucho (oko) - to názor.
Jaké jsou systémy hodnocení?
Různí recenzenti hodnotí různě a podle různých kritérií a tak pro ilustraci uvádíme systémy hodnocení, které používají dva nejznámější české časopisy Stereo&Video a Audio :
Jak hodnotí časopis Stereo & Video?
Hodnocení S&V je pouze náš názor a platí jen pro určenou cenovou kategorii. Proto nelze vzájemně porovnávat S&V verdikty výrobků zařazených do různých cenových tříd (testy většinou vycházejí z určitého cenového rozpětí, profily mají cenovou kategorii shodnou s Quidem). Vzájemná komparace výrobků jednotlivých cenových tříd obvykle není jednoduchá a názor, zda za víc peněz dostanu vyšší kvalitu či kvantitu, je extrémně individuální. Hodnocení není nutno brát jako hotové vodítko ke koupi. Tu doporučujeme ještě korigovat vlastní zkušeností, návštěvami obchodů, studiem prospektů apod ...
Stanovisko redakce Stereo & Video
Hodnocení S&V je pouze náš názor a platí jen pro určenou cenovou kategorii. Proto nelze vzájemně porovnávat S&V verdikty výrobků zařazených do různých cenových tříd (testy většinou vycházejí z určitého cenového rozpětí, profily mají cenovou kategorii shodnou s Quidem). Vzájemná komparace výrobků jednotlivých cenových tříd obvykle není jednoduchá a názor, zda za víc peněz dostanu vyšší kvalitu či kvantitu, je extrémně individuální. Hodnocení není nutno brát jako hotové vodítko ke koupi. Tu doporučujeme ještě korigovat vlastní zkušeností, návštěvami obchodů, studiem prospektů apod.
Jak hodnotí časopis AUDIO?
Nejdůležitějším prvkem hodnocení je závěrečná tabulka zpravidla s pěti až šesti kritérii, podle nichž je testovaný výrobek posuzován zkušenými recenzenty z redakce AUDIO. Všem výrobkům jsou společná dvě kritéria:
- PROVEDENÍ
... jímž se hodnotí mechanické provedení výrobku, kvalita zpracování jednotlivých částí, design, výběr použitých materiálů apod. - VÝKON/CENA
... v němž se posuzuje, jak odpovídají vlastnosti výrobku, hodnocené podle dalších hodnotících kritérií, jeho prodejní ceně. Z dalších kritérií se u jednotlivých skupin výrobků (kromě reprosoustav, sluchátek, sestav apod.) většinou posuzují zvuk, výbava, ovládání. U každé skupiny výrobků se kritéria hodnotí podle specifických hledisek ...
Jak hodnotí eZin Audiodrom?
Před 120 lety uvedl Edison do života zvukový záznam na fonografu - reakce publika byly jednoznačné: hraje to skoro jako naživo. Před 20 lety zhodnotil zakladatel Stereophile Gordon Holt úroveň zvuku tehdejších komponentů obdobně - hraje to skoro jako naživo (J. Gordon Holt, 29.7.1993, Sounds Like?, Stereophile). Dnešní zvuk hodnotíme užitím stejných výrazů, a pravděpodobně jej budeme hodnotit i za dalších 20 let stejně.
.: Jednotlivá hodnocení tak ani nemohou být absolutní - berte je jako relativní vůči jiným komponentům, ale i relativní vůči ostatním parametrům daného komponentu, někdy i přiměřená i technické vyspělosti zařízení. Nečekejte, že sloupová reprosoustava s hodnocením 80% zahraje stejně, jako stojanová reprosoustava se stejným ratingem a naopak. Data k recenzím z minulých let jsou rekonstruovaná z poznámek, přistupujte k nim proto, prosíme, shovívavě.
.: Uváděné technické parametry mají za cíl upozornit na zajímavá konstrukční řešení - zbytek obvyklých údajů najdete na stránkách výrobce, na něž je v každé recenzi odkaz.
.: Cena není nikdy ani vysoká, ani nízká, a je tedy relativní, jako všechno ostatní. Do celkového hodnocení za zvuk jsme se ji snažili nepromítat.
.: Protože DRS je hodnocení subjektivní a relativní, je i dynamické - může tak být na základě nových zkušeností upraveno.
.: Uváděné technické parametry mají za cíl upozornit na zajímavá konstrukční řešení - zbytek obvyklých údajů najdete na stránkách výrobce, na něž je v každé recenzi odkaz.
.: Cena není nikdy ani vysoká, ani nízká, a je tedy relativní, jako všechno ostatní. Do celkového hodnocení za zvuk jsme se ji snažili nepromítat.
.: Protože DRS je hodnocení subjektivní a relativní, je i dynamické - může tak být na základě nových zkušeností upraveno.
Objektivita testů
... je velmi diskutabilní a nejasnou záležitostí.
Z hlediska objektivity by testy musel provádět zcela nezávislý recenzent a nejlépe formou slepého testu. To je taková idylka, že to není ani snad možné :-)
Snad každý recenzent je závislý na tom, že mu někdo zapůjčí komponenty k testu, že někde musí testy provádět a samozřejmě že musí také z něčeho žít. Lze se proto domnívat, že recenzent se "odvděčí" svému poskytovateli testovaných výrobků lepším testem, než by možná učinil recenzent ve všech směrech nezávislý.
Je to pouze naše domněnka, kterou pochopitelně nelze aplikovat na všechny recenzenty a testy. Nicméně nabádá k tomu, aby výsledky testů byly brány jen jako návod a ne jako závazné stanovisko.
Závěrem
Snažíme se zveřejňovat testy tuzemských časopisů Stereo & Video, Audio, Video a Domácí kino, slovenský Watt, T3 případně High-Endový e-zin Amp .. a další.
Nabídku testů aktuálně doplňujeme, ale i tak se jistě stane, že nemáme v testech zdaleka vše, co bylo v ČR testováno.
Postupně také budeme přidávat testy zahraničních Hi-Fi časopisů ze všech koutů světa, takže si budete moci udělat obrázek o tom, jak který přístroj hodnotí u nás či v zahraničí.