Úvod » Reprosoustavy » Sloupové repro » INDIANA LINE Diva 660
Popis & Specifikace
Diva Referenční 3-pásmové 170W podlahové reprosustavy se spodním bassreflexem pro snadné umístění v prostoru
- Barva: černá
Hlavním posláním Indiana Line DIVA bylo vytvořit výjimečnou řadu reprosoustav, převyšující svou vlastní cenovou kategorii, vyznačující se atraktivním designem a živým, bezprostředním zvukem s vynikajícím prostorem. Stejně tak nabídnout produkty za fantastickou cenu ve srovnání s nejlepšími výrobky konkurence a oslovit tak co nejširší okruh posluchačů, kteří vyžadují kvalitu zpracování, přirozený a neúnavný zvuk po dlouhé hodiny poslechu. Reprosoustavy řady DIVA vynikají přirozeností, rychlou a extrémně přesnou pulzní odezvou s teplými a bohatými basy.
Měniče byly navrženy a vyvinuty firmou Indiana Line. Ve všech modelech referenční řady DIVA je reprodukce vysokých kmitočtů svěřena výškovému reproduktoru s měkkou hedvábnou kalotou o průměru 26 mm, který má přirozený projev, vynikající směrovou charakteristiku a mimořádnou detailnost s nástrojovým rozlišením.
Výškový reproduktor s technologií FLOAT a RVT - Radial Venting Technology:
Celý výškový reproduktor za pomoci radiálně řízeného odvětrávání je oddělen pomocí gumového antivibračního pouzdra pro zamezení přenosu vibrací skříně na samotný výškový reproduktor.
Nekompromisně kvalitní středobasový reproduktor s membránou Curv™ od Propex Gronau:
CURV materiál je vytvořen unikátní a náročnou technologií ze 100% polypropylenových zrnek. Tato zrnka jsou vmíchána do tenké vrstvy polypropylenu. Vrstva je pečlivě nakrájena na tenké proužky s šířkou jednoho centimetru. Tyto proužky jsou 10x až 15x stlačeny pod vysokým tlakem, aby se materiál stal neuvěřitelně tenkým a silným. Proužky jsou následně spojeny a utkány. Výsledkem je vrstva roztažené a tkané textilie polypropylenu s vynikající lehkostí a pevností. Tento materiál dodává největší výrobce tkaných syntetických tkanin z Německa. Koš reproduktoru je vyroben z hliníku pod vysokým tlakem s velkými okny pro maximální chlazení cívky. Reproduktor pohání velký silný magnet.
Přirozené a teplé basy:
Basový měnič je osazený membránou z celulózové buničiny s velmi drsným povrchem a rigidní syntaktické směsi, tlakově odlitým košem a silným magnetem. Technologie “Aluring” , krátký magnetický obvod ve tveru hliníkového kroužku, který snižuje a řídí indukčnost, snižuje harmonické zkreslení a rozšiřuje frekvenční odezvu s vyšší dynamickým rozsahem.
Důležitou inovací celého systému je umístění bassreflexu a jeho vyzařování ve spodní části. Tento zcela nový systém ve spojení s antivibračním podstavcem v podobě mohutných nožiček opatřených na konci gumou má zajistit dostatečnou rychlost, artikulaci a rozšíření nízkých frekvencí bez nežádoucích vibrací. Tím je zaručena maximální izolace od země.
Uvnitř sloupů usadili designéři několik speciálně navržených přepážek a výztuh, které posilují celou konstrukci. Přesně umístěné na správných místech poskytují mimořádnou tuhost tuhost a snižují možnost stojatých vln.
Basový měnič: 2 x 180 mm
Středobasový měnič: 140 mm - Curv™ membrána
Výškový měnič: 26 mm hedvábná kalota
Impedance: 4 - 8 Ohm
Pozlacené izolované terminály: bi-wiring / bi-amping
Frekvenční rozsah: 35 - 22.000 Hz / Dělící frekvence: 300/2800Hz
Citlivost: 92,0 dB
Doporučený výkon zesilovače: 30 - 170 W
Rozměry (š x v x h): 230 x 950 x 300 mm
Hmotnost: 17,2 kg
Integrované antivibrační hliníkové podstavce v sadě
Záruka:
Díky mimořádné kvalitě komponentů a provedení se na značku Indiana Line vztahuje 3-letá záruka.
Značku Indiana Line charakterizuje:
:: živý muzikální zvuk s vynikajícm prostorem za zřetelné basové podpory
:: prokreslení je velmi zřetelné a zvuk jasný, konkrétní, hlas zaostřený a stojící zdánlivě před reprosoustavami
:: zůstávají v zaplatitelných cenových kategoriích
:: budou se líbit milovníkům energie a svižnosti s krystalicky živým přednesem se skvělým prostorem a basovým základem, který jde hlouběji než by jste čekali...
Indiana Line
Itálie, země, kde lidé dokáží, skrze své výrobky dodávat emoce.
Itálie, země, kde vznikají legendární značky v každém odvětví průmyslu, jako jsou Ferrari, Maserati, Armani, Gucci, Prada, De´Longhi a mnohé další.
Stejně tak je tomu i v audio-průmyslu, kde jednou z nejstarších italských značek je značka Indiana Line.
Ta v sobě snoubí italský styl, krásu, luxus, muzikálnost a dala si za cíl prostřednictvím svých reprosoustav zpřístupnit tyto hodnoty široké audio veřejnosti. Se značkou Indiana Line si tak domu odnesete luxusní produkt v dostupné ceně.
Italská značka s tradicí....Developed and designed in Italy
Značka Indiana Line byla založena v roce 1977 Eugenio Musso a dnes patří mezi nejvýznamnějších výrobce reprosoustav pro domácí audio. Indiana Line je součástí společnosti Coral Electronic, která mimo jiné vyrábí High-End koaxiální i komponentní reproduktory do aut pod značkou Coral - Monza. Firma sídlí v Rivoli v piemontské oblasti, do jejíž metropole Turína většina motoristů zařadí automobilku Fiat. Dostupnost nejlepších designových studií, moderních technologií, továren a laboratoří, stejně jako vysoce kvalifikovaná pracovní síla jsou klíčovým faktorem pro rozvoj značky Indiana Line. Reprosoustavy Indiana Line jsou vyjímečné nejen svým luxusním designem v klavírních lacích, ale hlavně přirozeně živým, temperamentním zvukem, bohatým na jednotlivé detaily i prostor.
S nesmírnou pečlivostí je přistupováno k vývoji a volbě jednotlivých komponentů a měničů, které značka používá výhradně firemní. Indiana Line přináší svůj charakteristický zvuk, kvalitní zpracování a krásný italský design i do světa cenově dostupných reprosoustav. Je příkladem toho, jak kvalitní reprosoustavy a za kolik se dají v dnešní době díky vyspělým technologiím a důmyslnému know-how vyrobit.
V průběhu testu Diva 660 jsem se dopracoval ke zvuku, který mě doslova přibil do poslechového místa. Nebylo to hned, chtělo to trochu experimentovat, ale výsledek stál za to. Tyhle nenápadné sloupky zcela popřely svoji cenovku a smetly mě tak autoritativním projevem, že jsem si do poznámek napsal: Je tohle Magico pro chudé?
Indiana Line Diva 660 už nenápadněji vypadat nemohou, jsou jakýmsi archetypem ´běžné´ sloupové reprosoustavy, jakých najdete ve studiích mraky. Nejsou nic víc, než slušně zpracované sloupky s geometrií klasického kvádru, postavené na čtverhranných hliníkových nožkách s pryžovými zátkami zespodu. Diva 660 jsou třípásmové, osazené dvěma 180mm basovými měniči (nehlazená celulózová buničina), jedním středobasovým reproduktorem a výškovou kalotou. Není nezajímavé, že měniče si výrobce kompletuje sám. 140mm středobas má membránu z polypropylenu, přesněji řečeno extrudovaných PE proužků, ze kterých je následně ´utkána´. Výrobce věnoval i velkou péči mechanickému oddělení palcové hedvábné výškové kaloty od skříně; celý výškový modul je chycen ke kabinetu přes pružnou a odvětrávanou vložku, což by mělo předejít přenášení vibrací z čelní desky na kalotu. Basreflex na skříni nenajdete, rozměrný nátrubek se zaoblenými konci je vyveden totiž dolů do podlahy. Deklarovaná citlivost je velmi slušných 92 dB, na spodku by Diva 660 měly začínat na spíše optimistických 35 Hz.
Připojené komponenty
Zdrojový komponent: Denon DCD-800NE
Zesilovač: Denon PMA-800NE
Interkonekty a reprokabely: Supra Rondo, Supra Dual
Filtrace a síť: Supra MDS06-EU/SP, Supra LoRAD
Na výběr máte jakoukoli barvu, pokud to bude černý lesk. Terminály nejsou nijak výjimečné, okupují vzadu zapuštěnou plastovou vaničku, zato umožňují bi-wiring. Nejsou sice nijak označené, takže jsem vycházel z toho, že spodní pár je pro basovou sekci, pochopitelně jsem ale vyzkoušel i opačnou možnost. Ten bi-wiring se pro Indiana Line Diva 660 později ukázal jako zásadní záležitost a zvedl ji z kategorie obyčejná do kategorie výjimečná.
Je slyšet, že Indiana Line Diva 660 jsou, podobně jako Tesi 560, které jsme recenzovali pár let zpátky, laděny zkušenýma ušima. Chris Isaak a jeho Wicked Game má už mnohokrát chválenou basovou linku, a ta má přes Diva 660 nebývalou sílu. Předpokládá to ale správné postavení Indiana Line v místnosti, takže je třeba si s tím pohrát. Pak dostanete hloubku a drajv, které byste od tak skromně dimenzovaných reprosoustav nečekali.
Podobně kontrabas ve Spanish Harlem Rebeccy Pidgeon byl přes Diva 660 co do váhy správně, i když jemné rezonance strun jsem u nich slyšel jen za přispění fantazie, což není v této kategorie nic, co by Indiana Line nějak handicapovalo. Dokonce i klubový bas Cobalt 60 dokázal navodit tu správnou dancefloorovou atmosféru, až jsem se divil, odkud se to v těch reprosoustavách bere. Pořád to bylo ale něco, co v rámci jejich ceny tak nějak nevybočovalo. Pak to ale přišlo.
Zlom nastal v okamžiku, kdy jsem si začal hrát s tím, k čemu Indiana Line Diva 660 připojit, a čím to připojit. Je jasné, že by se z nich dalo vymáčknout docela hodně pomocí dospělých zesilovačů, a jeden jsem i zkusil, leč nevelké sloupky vypadaly tak skromně, že mi taková kombinace nepřišla z pohledu potenciálního kupce jako pravděpodobná. A tak jsem začal hledat mezi cenově odpovídající elektronikou. První kombinace nic moc, druhá také ne, ale třetí pokus dopadl velmi zajímavě. Zkusil jsem tedy na zesilovač hrát nejprve přes spodní pár terminálů, potom přes horní pár terminálů. Jak se dalo čekat, spodní pár je opravdu basová sekce a zvuk je přes něj více na pohodu, přes horní pár je to celé trochu do ostra. No jo, ale co když tedy využiju oba páry a levné reproduktory budu provozovat v bi-wiringu?
Abych to zkrátil. Ideálními partnery pro Diva 660 se stala ´osmistovková´ řada Denon, připojená bi-wiringem Supra Rondo. S Denon PMA-800NE se zvuk Indiana Line posunul úplně do nové dimenze, otevřel se do všech stran, dynamika vyletěla nahoru a při zavřených očích bych neměl šanci uhodnout, z jaké kategorie že poslouchám reprosoustavy. Podotýkám, že považuji zmíněný Denon za běžný zesilovač a stejně tak považuji Supra za běžné kabely. Nicméně právě s nimi Diva 660, tedy běžné sloupky, hrály značně nadstandardně.
To přirovnání k Magico, které jsem učinil v úvodu, není až tak od věci. Dynamika na deskách Harry Jamese je tak náročná na tranzientní špičky, že leckterý reproduktor zažene do limitace. Překvapil jsem tím i zmíněné Magico, platí to i pro Indiana Line, které pochopitelně na vysoké hlasitosti nejsou postaveny, nicméně než se to stane, dostanete z nich tolik proudící energie, že si promnete oči, zda se vám to jen nezdá. Tím chci říci, že jsem Diva 660 rozhodně nešetřil a hrálo se hodně hlasitě, přesto se to poslouchalo skvěle, zvuk měl šťávu, přesnost, a razanci, a když nastoupily dynamické horny v plné síle, nerozsypal se. A je fakt, že svou průzračností připomínal právě Magico.
Jak jsem zmínil, je každý centimetr natočení a umístění v prostoru u Indiana Line Diva 660 slyšet. Nejspíš za to může mělké vybrání u výškové kaloty, které funguje jako jakýsi zvukovod. Nebojte se je natočit jak ven, tak dovnitř, nebo je postavit nesymetricky. Ony jsou fakt citlivé a jakmile všechno do sebe zapadne, bezpochyby to poznáte. Zvuk se od nich odpoutá, Indiana Line zmizí a zůstane jen hudba. V bluesové Love Had a Breakdown Son Sealse jsem neměl nejmenší problém s lokalizací nástrojů kapely, separace dvou dechových sekcí byla dokonalá a elektrická kytara byla ukotvená mezi nimi podobně, jako se to nechá slyšet u mnohonásobně dražších sestav.
Diva 660 překvapily, a to hodně. Ty peníze, za které se prodávají, jsou adekvátní snad jen směrem k provedení – co se zvuku týká, aspirují mnohem výš!
Autor: Audiodrom