Úvod » Reprosoustavy » Regálové repro » HECO Victa Elite 302 bílá
Varianty tohoto výrobku
Číslo produktu / Název zboží: | ||||
---|---|---|---|---|
![]() |
HECOVitaElite302b HECO Victa Elite 302 černá |
9 500 Kč (379 EUR) |
Popis & Specifikace
2-pásmové 150W regálové reprosoustavy s bassreflexem
- TiP : objednávku můžete hradit i na spláty s 0% úrokem, formou odložené platby nebo platbou na 1/3 - (více info zde)
Řada Victa v nejnovější podobě Elite je etalonem dostupného hi-fi. V čistých, jednoduchých a do interiérů snadno zapadajících ozvučnicích najdete esenci toho, co znamená HECO – použité měniče, membrány a technologie jsou ve zjednodušené formě odvozeny z vyšších řad. Victa Elite představují výjimečně atraktivní cestu do světa opravdového hi-fi. Victa Elite 302 jsou větší regálové reprosoustavy, vhodné jak pro stereo hifi, tak i pro systémy domácího kina. V domácím kinu mohou plnit funkci jak předních, tak i zadních reprosoustav. Jsou dvoupásmové a ozvučnice je osazena bassreflexovým nátrubkem. Doporučený výkon zesilovače je v rozmezí 30-150 Watt. Jsou velmi univerzání a to i díky impedanci v rozmezí 4-8 Ohmů.
VAŠE VÝHODY
Větší policový box ze série Victa Elite
170 mm basový reproduktor s lehkou membránou z dlouhých vláken a pevným ocelovým košem
28mm výškový reproduktor Fluktus s novou geometrií akustické příruby
Možnost bi-wiring a bi-amping
Použití jako HiFi reproduktor nebo jako efektový reproduktor v domácím kině
Pokud chcete regálový reproduktor, Victa Elite 302 je vynikající volbou. Dobrých 20 cm na šířku a 35 cm na výšku, nabízí homogenní dvoupásmový systém se 170 mm basovým reproduktorem a 28 mm výškovým reproduktorem Fluktus. Basový reproduktor má pevný ocelový koš a 8násobný šroubovaný ozdobný kroužek. Výkonná membrána z dlouhých vláken s inverzní protiprachovou kopulí reprodukuje frekvence až do 33 Hz. Díky výškovému reproduktoru Fluktus se šířka pásma rozšíří až na 40 000 Hz.Stejně jako jeho sourozenci je i 302 k dispozici v černé a bílé verzi, díky čemuž je nadčasovým hudebním společníkem. Pevné pouzdro se zaoblenými bočními panely s vícevrstvou strukturou poskytuje šasi pevný základ. Gumové hroty akusticky oddělují Victa Elite 302 od polic nebo příborníků. Díky optimalizovanému bassreflexovému designu je Victa Elite 302 první volbou pro hudební fanoušky s omezeným prostorem nebo vědomou touhou po regálovém reproduktoru.
Výhybka:
Výhybka optimalizovaná pro amplitudu a fázi vybavená vysoce kvalitními komponenty
Vysoce kvalitní připojovací svorka se stabilními, pozlacenými a zapouzdřenými šroubovacími svorkami
Možnost bi-wiring/bi-amping
Konstrukce:
Bassreflexová konstrukce s průtokově optimalizovanými a šroubovanými reflexními trubicemi
Robustní MDF pouzdro se zaoblenými bočními panely s vícevrstvou strukturou
Gumové hroty
Chassis:
Výškový reproduktor s 28mm kopulí z hedvábné směsi, vysoká nosnost díky ferrofluidovému chlazení, výkonný feritový systém dvojitých magnetů a nová akustická geometrie příruby Fluctus
Woofer a středobasový měnič speciálně optimalizované pro reprodukci s nízkým zkreslením s lehkou membránou s dlouhými vlákny, obrácenou protiprachovou kopulí vyrobenou ze stejného materiálu, prostorovým zvukem s dlouhým dosahem a odolnou kmitací cívkou
Basový a středobasový měnič s robustním ocelovým košem a 6násobným šroubovaným ozdobným kroužkem
Šířka (mm) : 202
Výška (mm) : 352
Hloubka (mm) : 310
Barva : černá
Konstrukce : 2-pásmová regálová reprosoustava, bassreflex
Impedance : 4-8 Ohm
Výkon : 80/150 Watt
Citlivost : 90 dB
Dělící frekvence : 3.000 Hz
Němečtí Heco mají tradici dlouhou jako málokdo – sahá až do roku 1949 a svého času vyráběla firma modely, které by se daly považovat za etalon, nebo dnešním žargonem high-end. Dnes se orientuje mnohem silněji na solidní dostupné hi-fi. Něco jako je řada Victa Elite, sestávající z menší a větší regálovky, sloupku a centru se subwooferem pro ty, kdož chtějí postavit domácí kino. Podívali jsme se na větší stojanový model Victa Elite 302.
Vzhledově jde o typické Heco – čelní stěna je běžný obdélník, boční plochy mají směrem vzad klenutí a tím je zadní plocha užší než přední a snižuje se vznik nežádoucích vnitřních odrazů. S ohledem na cenovou kategorii je logické, že jsou tu přiznané zdířky pro přichycení mřížky nebo jsou vidět šrouby v obrubách měničů, přesto Victa Elite 302 vypadají docela dobře.
Pozornost láká zejména vlnkovitá planžeta tweeteru, usměrňující proudění vysokofrekvenční energie. Jde tedy o prvek nejen estetický, ale i funkční. Firma tento koncept nazývá Fluktus. Měkká látková kopulka má průměr 2,8 cm. Pohonný systém je chlazen ferrofluidem pro možnost vyšší zátěže.
Výškáč doplňuje středobas o průměru 17 cm, vláknitý kónus drží na běžné vlnce závěsu a je připevněn v ocelovém koši.
Kabinet samotný (20,2 x 35,2 x 31 cm – š x v x h) je z několika dřevitých vrstev, základna z bytelného MDF profilu. Zadní panel hostí poměrně výrazný nátrubek bassreflexu a pod ním robustní kovovou desku s dvěma páry reproterminálů.
Dvoupásmový systém je dělený na poměrně vysoké úrovni 3 000 Hz, udávaný frekvenční rozsah 33 – 40 000 Hz pravděpodobně nepoužívá běžné tolerance. Impedance činí „německých“ 4 až 8 ohm, zatímco citlivost dosahuje hodnoty 90 dB / 2,83 V / m.
Testovat jsme byli v pražském studiu HIFI CZ, kde se hrálo primárně s relativně adekvátním Magnat MC 400, ale abychom je pořádně rozehráli, pustili jsme i mbl c31 / c51. Propojeno bylo základními modely kabelů Oehlbach a ke srovnání stály Heco Aurora 700.
Rychlá a osmdesátkově veselá basa v „Midnight Thunder“ (Spyro Gyra | „Wrapped in a Dream“ | 2006 | HeadsUp | HUSA 9107) měla přiměřenou hloubku, reprosoustavy umí měkce zabublat, ale není to rozmáchlé nebo efektní, spíše decentní a odpovídající cenové relaci i velikosti. Pocit sytosti však není špatný, poměrově mají hluboké frekvence lehoučký „hrb“, aby nevznikal pocit suchosti. S velkým zesilovačem se samozřejmě situace změnila a středobasový měnič ukázal svůj potenciál – za 10 tisíc předvedl pěkný výkon se solidní čitelností.
Romerova akustická kytara v „Concierto de Aranjuez“ (1994 | Philips | 438 016-2) měla lehce vřelejší nádech, středy působí hladším, takovým měkce organickým dojmem. Není to nijak zvláště komplexní přednes, ale ve své relativně jednodušší podobě je kultivovaně vyladěný, tudíž ani při vyšší hlasitosti není ostrý nebo v něčem nepříjemný, stejně jako už nemáte pocit, že by byl nějak výrazně „za oponou“. Možná je to charakteristika, která si říká o použití živějšího, až klidně ostřejšího zesilovače.
Výšek v „Lazy Afternoon“ Jeffa Goldbluma & The Mildred Snitzer Orchestra („Plays Well with Others“ | 2023 | Decca | 0602448399649) bylo poměrně dost, navíc působily vcelku zněle, vytváří to tedy wow efekt, ovšem bez laciného „bum-cink“, tady malý subjektivní nadbytek výšek prostě rozsvěcuje a oživuje. Rozlišení je v kontextu kategorie bezproblémové, zvuk nepůsobí agresivně ani při hlasitějším poslechu.
Na popovky typu „Revolution“ Robbieho Williamse („Escapology“ | 2002 | Chrysalis | 724358057928) jako kdyby byly reprosoustavy přímo laděné – nepojmou sice možná celou rádiovou nabušenost mixu, ale hrají s vcelku srdnatou plností a šťavnatostí, už i s „hi-fi nádechem“. Dynamika samozřejmě poslouží hlavně v menších místnostech, které naplní, ale nebudete se cítit ošizeni, neb Heco nehrají suše. Spíše prostě klidněji.
„Metamorphosen“ napsal Krzysztof Penderecki přímo pro Anne-Sophie Mutter a aby se ujistil, že nahrávka bude ideální, tak jí sám dirigoval („Violin Concerto No. 2“ | 1998 | Deutsche Grammophon | 453 507-2). Victa Elite 302 hrají s ne špatnou mírou konkrétnosti, dokonce by se dalo říct, že i komplexnější orchestrální dílo nepůsobí nepřehledně. Samozřejmě, ze strun máte pocit, že jsou tak nějak zaoblenější, ne intenzivně pronikavé a vůbec, ale na základní „trochu lepší zvuk“ to prostě skutečně ujde.
Prostor pak není špatný, je znát, že sladění obou pásem je solidní, takže obraz „Sott`er Celo de Roma“ Deana Martina („The Very Best of“ | 2000 | nahráno 1959 | EMI | 724352777129) není zle načrtnutý – má možná lehce menší proporce, nicméně v pravolevém směru se jeví organizovaně, adekvátně jakýmkoliv jiným regálovkám klidně ve dvojnásobné cenové relaci.
A co je nejdůležitější, když si pustíte hudbu, už v ní začíná být to „něco“, kvůli čemu je hi-fi zábava. Tiersenova „J`Y Suis Jamais Alle“ („Amélie“ | 2001 | Virgin | 0724381079027) byla nekonfliktní, příjemně vřelá ve středu, přijatelně basující a slušně živá navrchu, volnější přednes nechává nahrávku tak nějak nenáročně, nevtíravě plynoucí a takříkajíc „dá se to poslouchat“.
Značka Heco umí dělat velmi dostupná řešení a Victa Elite 302 je jedním z právě takových – ani malé, ani velké regálovky za velice atraktivní cenu se mohou stát vkusným partnerem základních sestav pro menší místnosti, kdekoliv tam kde chcete „trochu lepší zvuk“. Výhodou je vyladění, které není nijak agresivní nebo „duté“, takže přestože to je samozřejmě mírně jednodušší přednes, rozhodně vás neotráví. Snad by tu mohly být mírně jasnější středy, ale možná stačí zvolit správně vyladěný zesilovač, který je právě v této části spektra lehce „pošťouchne“ a bude to. Každopádně pátráte-li ve sféře základních co nejdostupnějších modelů, Heco v nich představuje jistotu jistě ne špatné hodnoty.
KLADY
+ atraktivní cenovka
+ celkem kultivovaný projev na danou cenovou hladinu
+ jsou živější a konkrétnější než nižší, obdobně vypadající řada
ZÁPORY
- nejsou úplně nejanalytičtější (přesto ale adekvátní své cenové třídě)
Autor: Daniel Březina, hifi-voice.com